A változás mi vagyunk!

Számunkra a fenntarthatóság nem csupán cél, hanem szemléletmód, amely valamennyi cselekedetünket meghatározza. Ennek szellemében dolgozunk nap mint nap ökológiai lábnyomunk csökkentésén. Lássuk azokat a kezdeményezéseket, amelyekkel a vállalat már ma is tesz a holnapért!

Audi Earth week

Az Audi Hungariánál meggyőződésünk, hogy a gazdasági sikerek és a környezetvédelmi szempontok elválaszthatatlanok egymástól. Ennek szellemében a vállalat az Audi Környezetvédelmi Programja, a Mission:Zero jegyében következetesen azon dolgozik, hogy fenntartható módon gyártsa termékeit Győrből a világnak. Hogy mi áll e tudatos törekvés középpontjában? Elsődlegesen az Audi Hungaria számára fő kihívást jelentő dekarbonizáció, a víz és egyéb erőforrások hatékony felhasználása, valamint a biodiverzitás megőrzése vagy épp annak növelése.


A zöld jövő felé vezető utat egyértelműen kijelöli az AUDI AG azon határozott törekvése is, mely szerint 2025-ig valamennyi gyártótelephelyének át kell állnia a CO2-semleges működésre. E célkitűzés fontos mérföldköve, hogy vállalatunk 2020. január 1. óta – az Audi brüsszeli telephelye után másodikként – karbonsemlegesen működik.


Ez azt is jelenti, hogy a vállalat azóta 100 százalékban megújuló forrásokból származó villamos energiát használ.


Emellett a vállalat a DB Cargo céggel együttműködve klímasemleges „zöld vonatokat” közlekedtet az ingolstadti, brüsszeli és győri gyártótelephelyek között, így az alkatrészek, motorok és járművek szállítása az üzemek között szintén CO2-semlegesen történik.

2020 óta az Audi Hungaria karbonsemlegesen működik.

A dekarbonizáció pillérei

A vállalat karbonsemleges működése három fő pilléren nyugszik.

1

Az első pillér a zöldenergiára történő átállás, melynek eredményeként a vállalat 100 százalékban megújuló forrásból származó villamos energiát használ. Az Audi Hungaria a nap energiájára is nagyban támaszkodik, hiszen a vállalat területén helyezték üzembe Európa legnagyobb, 160 ezer négyzetméteres, tetőre épített napelemparkját.

2

Második pillér a föld energiájának hasznosítása. A 2012-ben üzembe helyezett geotermikus erőmű segítségével a vállalat a szükséges hőenergia-felhasználásának több mint 70 százalékát megújuló, geotermikus energiával fedezi. Ez azt is jelenti, hogy az Audi Hungaria az ipari geotermikus energia legnagyobb felhasználója Magyarországon.

3

A harmadik pillér a jelenleg műszakilag nem csökkenthető kibocsátások kompenzálása: azokon a területeken – például a motorvizsgálópadok esetében –, ahol jelenleg semmilyen módon nem kerülhető el a CO2-kibocsátás, az Audi Hungaria nemzetközileg elismert és hitelesített tanúsítványokkal, ún. karbonkreditek vásárlásával kompenzálja a kibocsátást. Ám ez a teljes szén-dioxid-kibocsátásnak már csak mindössze öt százalékát teszi ki.

Pipacsos rét

Az Audi Hungaria a
Mission: Zero jegyében azon dolgozik,
hogy fenntarthatóan gyártsa termékeit
– Győrből a világnak.

Az Audi Hungaria fenntarthatósági projektjei

Geotermia
Geotermia

A föld hője a mi energiánk: az Audi Hungaria legnagyobb részben geotermikus energiával fedezi hőenergia-ellátását. 2012 óta használunk geotermikus erőművet, amellyel telephelyünk hőenergia- igényének több mint 70 százalékát lefedjük. Ennek köszönhetően vállalatunk a geotermia legnagyobb ipari felhasználója Magyarországon. A rendszer évente legalább 82 000 megawattóra hőenergiát biztosít az Audi Hungariának. A geotermia munkába állításával évente több mint18 000 tonna szén-dioxid kibocsátásátak adályozzuk meg. Hőenergia- szükségletünk fennmaradó részét biogáz-tanúsítványokkal kompenzáljuk.

Napelempark
Napelempark

A karbonsemleges működéshez hozzájárul, hogy 2020-ban a vállalat területén üzembe helyezték Európa legnagyobb, tetőn kialakított napelemparkját. Az E.ON Hungária csoporttal közös projektben az Audi Hungaria két logisztikai központjának tetőfelületén összesen 160 000 négyzetmétert (22,4 focipályának megfelelő terület) fedtek be a „zöld” energiaforrással. A több mint 36 ezer napelemből álló erőmű évente bő 9,5 GWh energiát termel; ez az energiamennyiség 3800 háztartás éves energiaszükségletének felel meg. A megújuló forrásból érkező zöld áramnak köszönhetően mintegy 4900 tonnával kevesebb szén-dioxid jut a levegőbe.

Zárt körforgásba kapcsolt alumínium
Zárt körforgásba kapcsolt alumínium

A fenntarthatósági célkitűzések eléréséhez nagyban hozzájárul az alumínium zárt körforgásba kapcsolása, amellyel a vállalat jelentős erőforrásokat spórol meg, és tovább csökkenti ökológiai lábnyomát. A 2021. július 1-jén elindított Aluminium Closed Loop projekt keretében a gyártás során keletkezett alumíniumhulladék az ötvözet szerinti szelektív gyűjtést követően visszakerül a beszállítóhoz, aki ebből az eredetivel megegyező minőségű alumíniumtekercset állít elő, majd azt ismét visszaszállítja az Audihoz. A folyamat hatására csökken az elsődleges nyersanyag-felhasználás, hiszen a présüzemben keletkezett alumíniumhulladékot másodlagos nyersanyagként az eredetivel megegyező minőségben újrahasznosítják. A rendszer további előnye, hogy a másodlagos nyersanyagként történő előállítás során az energiafelhasználás 95 százalékkal csökken az elsődleges nyersanyagként történő előállításhoz képest.

Csomagolj okosan
Csomagolj okosan!

A vállalat fenntarthatósági törekvéseihez szorosan hozzátartozik a felhasznált csomagolóanyagok és tárolók mennyiségének optimalizálása, azok többszöri felhasználása. Ennek jegyében a világ legnagyobb motorgyárában közel 5000 különböző alkatrészt 97 százalékban többutas és speciális csomagolóanyagok felhasználásával szállítanak és tárolnak. A járműgyártás területén bevezetett intézkedések eredményei szintén magukért beszélnek: csak 2020-ban közel 100 tonnával kevesebb hullámpapír lemezt és több mint 30 tonnával kevesebb polietilén fóliát használtak fel.


A vállalat a Volkswagen Konszern különböző telephelyeinek gyártott karosszériaelemek, motorok és motoralkatrészek szállításához szintén optimalizált csomagolási eljárásokat alkalmaz, emellett az egyes telephelyek folyamatosan megosztják egymással a csomagolóanyagok mennyiségének csökkentése érdekében tett intézkedéseiket.

Okoskaptárak
Okoskaptárak

Az élővilág sokszínűségének megőrzése érdekében 2021 májusában csatlakoztunk az Audi Környezetvédelmi Alapítvány által támogatott „we4bee” kezdeményezéshez, és egy csúcstechnológiás érzékelőkkel ellátott okoskaptárral bővítettük a gyárterületen működő saját méhészetünket. Az érzékelők segítségével a kaptár olyan adatokat képes rögzíteni, mint a hőmérséklet, páratartalom, légnyomás, súly, hangrezgések vagy a finompor-terheléssel kapcsolatos értékek. A program célja, hogy a hálózatba kapcsolt száz, többnyire németországi helyszíneken telepített okoskaptár adatai alapján tanulmányozható legyen a mézelő méhek viselkedése és a környezet méhkolóniákra gyakorolt hatása. A cél a közeli jövőben a méhészek munkájának támogatása, míg hosszabb távon a várható környezeti események (viharok, földrengések) előrejelzése.

Föld hete programsorozat
Föld hete programsorozat

2021 szeptemberében a munkatársak a „zöld életmódot” népszerűsítő eseményen vehettek részt, amelynek keretében számos fenntarthatósággal kapcsolatos program és előadás várta őket. A közös kerékpározással induló hét eseményei négy téma köré épültek: a „zöld közlekedés” keretében a munkatársak megismerhették, milyen környezetkímélő alternatívák állnak rendelkezésükre munkába járáshoz. A „zöld gondolkodás” és a „zöld fogyasztás” témájú előadásokon a mindennapi életben és a táplálkozás terén alkalmazható környezettudatos megoldásokról volt szó. A negyedik téma pedig azokat a tevékenységeket mutatta be, amelyekkel az Audi Hungaria – karbonsemleges működését támogatva – hozzájárul a fenntartható jövő megteremtéséhez.

Hulladékcsapda a dunán
Hulladékcsapda a Dunán

Az Audi Hungaria az Audi Környezetvédelmi Alapítvánnyal és a CLEAR RIVERS holland nonprofit szervezettel együttműködve 2021 szeptemberében egy újrahasznosított anyagokból készült hulladékgyűjtő csapdát telepített a Dunára. A műanyaghulladék-gyűjtő mobil szigetet a Budapesti Műszak és Gazdaságtudományi Egyetem közelében állították fel, és az havonta akár három köbméter felelőtlenül kidobott hulladékot is összegyűjt a folyó vizéből. A felfogott anyagokból később elkülönítik a műanyagot, és egy zárt körforgásban újrahasznosítják. A hulladékcsapda szerkezetét az különbözteti meg a hagyományos hálóktól és szívórendszerektől, hogy annak külső falai az ún. intelligens kialakításnak köszönhetően nem avatkoznak be a folyó ökoszisztémájába, így a halak és más vízi élőlények nem kerülnek be a gyűjtőmedencébe.

A mission: Zero program eredményei számokban: