750 éve város otthonunk, Győr

Győr szerencsés elhelyezkedésének és nyitott, megújulásra képes lakosságának köszönhetően gazdag örökséggel bíró, dinamikusan fejlődő város. A jubileum alkalmából felidéztük történelmének néhány fontos mérföldkövét, az Audi Hungariával való kapcsolatát, és arra is kíváncsiak voltunk, hogyan látják az itt élők a várost.

Audi Győr

Magyarország. Utazóként felejthetetlen élményt jelent felfedezni természeti kincseit, történelmét, élvezni a magyar emberek vendégszeretetét. Szerencsés, aki itt talál otthonra, egy országban, ahol a nemzeti kultúra és a hagyományok megőrzése éppúgy fontos, mint az innovatív törekvések, legyen szó a tudományos vagy a művészeti élet sikereiről.


Az inspiráló környezetet és az országban rejlő lehetőséget azAudi is meglátta, amikor 1993-ban 180 lehetséges telephely közül esett a választás hazánkra, azon belül is Győrre, ami már közel három évtizede az Audi Hungaria otthona. Magyarország 2021-ben második legjelentősebbnek választott vállalata és legvonzóbb autóipari munkahelye azóta is elkötelezett támogatója a megyeszékhelynek, de mielőtt sorra vennénk, mi mindennel tesz Győrért és a győriekért, nézzük, mit is ünnepeltünk 2021-ben.


A megalakulás

A Bécs–Budapest–Pozsony aranyháromszögben fekvő várost elhelyezkedése tette a Kisalföld meghatározó szereplőjévé. Fontos útvonal vezetett itt Aquincum és az ókori Bécs között, valamint az Észak-Dunántúl nagyobb településeire. Győr szerepét meghatározta a folyók jelenléte, főként a hajózható Mosoni-Duna, mely lehetővé tette, hogy a kereskedelemben megkerülhetetlen tényezővé váljon. A települést István király tette a térség vallási központjává 1001-ben, mikor megalapította a Győri Egyházmegyét, és székesegyházat építtetett a Káptalandombon a Rába torkolatánál lévő római kori település megmaradt falaira.

Győr

Győr szabad királyi város lesz

Győr polgárai hűségüknek és bátorságuknak köszönhetően 1271-ben érdemelték ki a szabad királyi város címet, mellyel V. István király elismerte a magyar–cseh háború idején hozott áldozataikat. A kiváltságlevél a várnépeket és a váron kívüli lakókat felszabadította a várispán fennhatósága alól. A győriek innentől szabadon választhattak bírót, vásártartási engedéllyel rendelkeztek, és az árucikkek után fizetendő adó terhétől is megszabadultak, ami hozzájárult a polgárok gyarapodásához.


A törökök kiűzetése

A keresztény Európát védelmező végvárrendszer egyik központjaként Győr nagy jelentőséggel bírt a török háborúk idején, ezért a XVI. században olasz építőmesterek tervei alapján erőddé bővítették. 1566-ban a török hadak felégették a várost, a mai belváros derékszögű utcáit már az újjáépítésekor alakították ki. Bő harminc év szembenállás és török hódoltság után a legenda szerint 5000 katona egyetlen éjszaka alatt foglalta vissza Győrt. II. Rudolf császár ennek emlékére Győr-keresztek felállítását rendelte el, a következő szöveggel: „Mondassék az Úristennek dicsőség és hála, hogy Győr újra keresztény kézre tért vissza, március 29-én az 1598. évben.”

Győr minden korszakban megtalálta jelentős gazdasági szerepét.

Barokk tündöklés

Miután az oszmán hadsereg kivonult az országból, a katonákat kalmárok és iparosok váltották, akik kialakították a mai belváros, köztük a patinás Széchenyi tér barokk képét. Győr virágozni kezdett: kórház épült, jezsuita akadémiát alapítottak, majd 1776-ban megalakult a Győri Királyi Akadémia, ahol Deák Ferenc és Mikszáth Kálmán is tanult. A város gazdagodását elsősorban a vízi kereskedelem tette lehetővé, az 1830-as évekre évente 400 hajó fordult meg Győr és Bécs között.


Ipari város

1855-től Győr már vasúttal is büszkélkedhetett, s ez új távlatokat nyitott. A győriek az élelmiszeripar és a textilipar felé fordulva kedvező feltételeket biztosítottak a sokszor külföldről érkező iparos családoknak, akik többek között olaj-, szesz-, szalámi- és cukorkagyárat alapítottak a városban. A kor szülötte, Jedlik Ányos bencés szerzetes innovációi közül a szódavíz nagybani előállítása a legjelentősebb örökségünk, melyre a Gutenberg téri Jedlik- csobogó emlékeztet. Az igazi fordulópont azonban 1896 volt, amikor létrehozták a Vagongyárat, és Győr a vidék legiparosodottabb városává vált.

Győr

Napjaink

A 130 ezer lakosú megyeszékhely az ország műemlékekben harmadik leggazdagabb városa, ahol évi 450 ezer körüli vendégéjszakát töltenek el a turisták. Győr a kultúra városaként a nemzetközi hírű Győri Balett és a Győri Filharmonikus Zenekar otthona, és olyan nagy múltra visszatekintő fesztiváloknak színtere, mint a Vaskakas Bábszínház által szervezett Győrkőcfesztivál és a Győri Könyvszalon. A pezsgő kulturális élet mellett számos sportesemény várja a látogatókat, a város jövőjét pedig a fejlődő egyetemi képzések jelentik, melynek támogatásában a kutatásfejlesztés és az innováció területén az Audi Hungaria meghatározó szerepet vállal.

Audi Hungaria a városért

Történelmi áttekintésünkből kiderült, hogy a város minden korszakban megtalálta jelentős gazdasági szerepét, és mind a mai napig dinamikusan fejlődik. Ehhez a társadalmi felelősségvállalás iránt elkötelezett, az otthonát jelentő város és az itt élők jólétét szívén viselő Audi Hungaria is jelentősen hozzájárul. A vállalat által nyújtott, éves szinten több százmillió forint értékű támogatás az oktatás, a sport, a kultúra, az egészségügy és a városfejlesztés területén is megjelenik. Az Audi Hungaria főszponzorként hosszú évek óta patronálja a világhírű Győri Balettet, a többszörös Bajnokok Ligája győztes Győri Audi ETO KC kézilabdacsapatot, valamint a Győri Filharmonikus Zenekart. E kiemelt szponzorációk mellett azonban még számos területen segít felajánlásaival, ezekből szemezgettünk.

Mérnökhallgatók versenye

A közép- és kelet-európai régió mérnökhallgatói számára meghirdetett Formula Student konstrukciós verseny hazai futamán a tavalyi évben négy magyar csapatot támogatott a vállalat.



Táncművészeti díj

A vállalat elismeri a fiatal tehetségeket: 2021-ben Herkovics Eszter Adria, a Győri Balett magántáncosa vehette át a Minőségi Táncművészetért díjat.



Kulturális rendezvények

A régióban számos kulturális rendezvényt támogat a vállalat, ahogy 2021-ben a város 750 éves jubileumi ünnepségsorozatának megvalósulását is.



Harc a járvánnyal

Az Audi Hungaria eddig 200 millió forinttal támogatta a régió egészségügyi és szociális intézményeit, kiemelten a győri Petz Aladár Megyei Oktató Kórházat a koronavírus-járvány elleni harcban, a Magyar Vöröskereszt munkáját pedig egy Audi A4 Avant típusú szolgálati autóval segítette.



Adni jó!

Az immáron nyolcadik alkalommal szervezett adományozási kampány során a vállalat munkatársai önzetlen segítségének köszönhetően közel ezer rászoruló családot támogatott. A vállalat a 2021-es évben a győri Családsegítő Intézetet támogatta az adományokkal, amelyek tartós élelmiszert, tisztálkodási szereket, valamint számos ruhaneműt, könyvet és játékot tartalmaztak.